Elektroniczny pomiar czasu

Zawody sportowe to niezwykle ważne wydarzenie zarówno w życiu każdego sportowca jak i wszystkich uczestników imprezy. Dążenie do osiągnięcia jak najlepszego wyniku w zawodach sportowych oraz zdobycie wymarzonego pucharu czy medalu motywuje do działania każdego uczestnika takiego spotkania, niezależnie od tego jaką dyscyplinę sportu uprawia.

Co prawda regularne uprawianie sportu wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz ogromnym trudem, niemniej w naszym kraju nie brakuje zdyscyplinowanych sportowców, którzy to uparcie dążą do osiągnięcia wymarzonego celu. Wśród wielu dyscyplin sportowych cieszących się ogromną popularnością można wymienić:

– biegi i maratony
wyścigi rowerowe (kolarstwo szosowe i górskie)
– wyścigi gokartów
– Nordic Walking
– rolkarstwo
– pływanie
– triathlon
– biegi narciarskie i wiele innych

Do profesjonalnego oraz w pełni rzetelnego pomiaru czasu w jakim to sportowiec pokonał wymaganą, często trudną i męczącą trasę służą nowoczesne urządzenia do pomiaru czasu.

Elektroniczny pomiar czasu – jak działa?

W obecnym czasie ręczny pomiar czasu podczas masowych biegów, w których to udział bierze kilkaset, a często nawet kilka tysięcy osób stał się niemożliwy i co więcej mógłby być obarczony istotnymi błędami. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam współczesna technika, a tradycyjny stoper powoli zostaje zapomniany.

Elektroniczny pomiar czasu przy pomocy nowoczesnych urządzeń jest nieodłącznym elementem każdej ważnej imprezy sportowej. Na rynku nie brakuje profesjonalnych firm, które to specjalizują się w pomiarach oraz prezentacji wyników na żywo.

Zasada działania tych urządzeń jest oparta na dokładnym odczycie indywidualnych chipów zawodników w technologii RFID. Przed rozpoczęciem zawodów sportowych chipy są mocowane na bucie zawodnika lub w jego numerze. Nie przeszkadzają one poszczególnym sportowcom w osiąganiu rekordów swego życia.
Podczas gdy uczestnik zawodów przebiega przez system mat lub anten bocznych, które to są zawsze umieszczone na starcie i mecie. Wówczas zmienne pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia rejestrujące pobudza chip i dekoduje sygnał.

Chipy pasywne są bardzo funkcjonalne, bowiem nie potrzebują one dodatkowego źródła zasilania. W tym przypadku pobór mocy jest zawsze brany z wytwarzanego przez anteny pola elektromagnetycznego. A następnie po zgromadzeniu wystarczającej ilości energii wysyłana jest odpowiedź.

A wiec w chwili gdy stopa z przymocowanym na bucie chipem przebiega nad matą, wówczas system wykrywa sygnał elektroniczny i dzięki temu rejestruje dokładny czas, w którym to sportowiec przekroczył metę. Informacja z osiągniętym wynikiem natychmiast trafia do systemu komputerowego, który umożliwia pomiar czasu pomiędzy przekroczeniem startu i mety. Uzyskany przez zawodnika wynik może być wysłany na telefon komórkowy za pomocą SMS–a.

Te nowoczesne i sprawdzone technologie dają ogromną satysfakcję uczestnikom z wykonanych podczas zawodów elektronicznych pomiarów.